دانش بلاگ(آموزش شیمی)
آشنایی با رشته شیمی به همراه جزوه و فایل های آموزشی

 یکی از درس هایی که بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان در آموزش، فهم و یادگیری آن مشکل دارند درس بسیار مهم یا به عبارتی مهمترین درس در تمام مدت تحصیل دردبیرستانها و دانشگاه ها یعنی درس زبان انگلیسی می باشد. روش های یادگیری لغات و کلمات درس انگلیسی به خاطر سپردن لغت های یک زبان خارجی مانند زبان انگلیسی می تواند یکی از بخشهای خسته کننده در فراگیری زبان باشد. خوشبختانه روشهای مختلفی برای سرعت بخشیدن و نیز لذت بخش کردن آن وجود دارد که به شما آموزش خواهیم داد.

روش های آموزشی زبان انگلیسی:

کارتهای نمایش – فلش کارت (Flash cards): استفاده از کارتهای نمایش سریعترین روش برای مرور لغاتی است که نیاز به تکرار دارند. این روش بسیار مؤثر و در عین حال کم هزینه است. روش کار بدین صورت است که یک دسته کارت مقوایی(فلش کارت)، در اندازه‌ای که در جیب جا شوند، تهیه می‌کنید، در یک روی آن لغت انگلیسی را می‌نویسید و در سمت دیگر کارت معنی آن را به فارسی وارد می‌کنید. همانطور که کارتها را مرور می‌کنید، لغتها را به دو دسته تقسیم می‌کنید: آنهایی که معنی آن را فوراً به خاطر می‌آورید و آنهایی که به راحتی نمی‌توانید معنی آن را به خاطر آورید. به مرور لغت هایی که هنوز به آنها تسلط پیدا نکرده‌اید آنقدر ادامه می‌دهید تا اینکه مطمئن شوید آنها را بخوبی یاد گرفته‌اید.

روش های یادگیری لغات 504 به روش کدینگ

دفتر لغت انگلیسی: سعی کنید حتماً یک دفتر لغت مناسب تهیه کنید و هر موقع که به لغت جدیدی برخوردید آن را در دفترتان یادداشت کنید. فقط به نوشتن لغت و معنی آن اکتفا نکنید. بعضی از مواردی که می‌توانید در دفترتان ثبت کنید عبارتند از: توضیح انگلیسی معنی لغت، مترادف ها، متضادها، تصاویر، جملات نمونه (به انگلیسی)، علائم فونتیک، نوع کلمه (اسم، فعل و …)، نکات گرامری (قابل شمارش، غیرقابل شمارش و …)، کلمات هم خانواده و …. کارهای جالبتری هم می توانید انجام دهید: مثلاً می‌توانید خودتان با لغت جدید یک جمله بسازید و یادداشت کنید. و یا صفحاتی را به موضوعات خاصی اختصاص دهید؛ مثلاً حیوانات، رنگها و شکلها، پول، مسافرت، غذاها و میوه ها و …. تصویر سازی ذهنی برای یادگیری کلمات انگلیسی در این روش شما یک لغت انگلیسی را با یک لغت فارسی که تلفظ یا املای مشابهی دارد، به نحوی مرتبط می کنید که الزاماً از لحاظ معنایی با هم ارتباطی ندارند. بعنوان مثال اگر شما برای اولین بار به لغت tongue (تانگ: به معنی زبان) برخوردید، متوجه می‌شوید که تلفظ آن شبیه تانک در فارسی است. بنابراین می‌توانید در ذهنتان مجسم کنید که بجای زبان، یک تانک از دهان کسی در حال خارج شدن است! خوب دقت کنید این کلمه را انگار یاد گرفتید ! مثال دوم: فرض کنید شما به لغت در valorous به معنی شجاع بر می‌خورید. در این حال می‌توانید در ذهن خود چنین مجسم کنید که در کنار دریا ایستاده‌اید و مشغول تماشای وال‌ها هستید. والها یکی یکی به سطح آب می‌آیند ولی به محض اینکه شما را می‌بینند می‌ترسند و فرار می‌کنند، تا اینکه یک وال روس (یک وال از کشور روسیه) به سطح آب می‌آید و بجای اینکه از شما فرار کند، به سمت شما می‌آید. شما با خود می‌گویید: وال روس، شجاع است! این تکنیک به شما کمک می‌کند تا هر چه بهتر معانی لغات را بخاطر بسپارید. همچنین گفته می‌شود که هر‌چقدر تصویر ساخته شده عجیب‌تر باشد، به خاطر آوردن آن هم آسانتر خواهد بود.

تکرار، تکرار و تکرار! مطالعات نشان می‌دهند که احتمال فراگیری لغاتی که بیش از 8 بار به هنگام مطالعه متنهای مختلف دیده می‌شوند، بسیار بیشتر از لغاتی است که کمتر تکرار شده‌اند. همچنین زبان‌شناسان به اتفاق معتقدند که تکرار لغات با صدای بلند به از بر کردن آنها کمک زیادی می‌کند. بنابراین گاهی همین تکرار کردن ساده حافظه شما را برای بخاطر سپردن لغات دشوار یاری می‌کند. در ضمن توصیه می‌شود که جمله کاملی را که لغت مورد نظر را در خود دارد، از بر کنید و یا چند بار با صدای بلند تکرار نمایید.

جعبه لایتنر- جی 5 جعبه لایتنر (همان جی 5): روش بسیار موثری برای حفظ کردن لغات است که در آن به کمک یک سری کارتهای نمایش و تکرار آنها به یادگیری لغات می پردازید. در این روش لغاتی که یاد گرفتن آنها دشوار است با تکرار زیاد به حافظه بلند مدت شما منتقل می شوند. توضیحات بیشتر… مطالعه آزاد برای یادگیری بیشتر انگلیسی شما می‌توانید دایره لغات خود را با مطالعه آزاد افزایش دهید، اگر چه بسیاری از زبان‌شناسان ادعا می‌کنند که در ابتدا باید بین 3000 تا 5000 لغت و هم خانواده‌های آنها را فرا بگیریم تا این توانایی را پیدا کنیم که معنی دقیق لغات را با توجه به متن آن پیدا کنیم. پس تا آنجا که می‌توانید وقت آزاد خود را برای مطالعه متن‌های انگلیسی (داستانهای کوتاه، اخبار و مقالات و …) اختصاص دهید. وقتی به لغت جدیدی بر می‌خورید، ابتدا سعی کنید معنی آن را از روی بقیه متن حدس بزنید و سپس با مراجعه به دیکشنری معنی دقیق آن را پیدا کنید.

طبقه‌بندی لغات و کلمات انگلیسی: با طبقه‌بندی کردن لغات، بخاطر سپردن آنها راحت‌تر می‌شود. شما همچنین می‌توانید لغاتی را که از لحاظ دستوری، ریشه‌ای، معنایی و … با هم مرتبط هستند، یکجا یاد بگیرید: (child بچه, childhood بچگی, childish بچگانه, childless بی‌بچه (بی‌او بیش از حد وقت صرف خواندن لغات و قواعد نکنید یکی از روش های غلط یادگیری این است که زبان آموزان ساعت ها و ساعت ها قواعد زبان انگلیسی را حفظ می کنند و وقتی نوبت به صحبت کردن می رسد واقعآ نمی توانند صحبت کنند!!! وقتی نوبت به استفاده از آن همه قواعد می رسد نمی توانند!!! چرا؟ جوابش بسیار روشن است چون شیوه یادگیری زبان این نیست، قواعد در واقع بخش کوچکی از زبان انگلیسی را تشکیل می دهد نه همه زبان را. بهترین شیوه یادگیری گرامر انگلیسی این است که ساختارها را در موقعیت های مرتبط (در فیلم، کتاب داستان، اخبار…) یاد گرفت. یادگیری قواعد خارج از موقعیت تاثیر بسیار کمتری دارد. این در مورد لغات هم صدق می کند. یک برنامه معقولانه زبان انگلیسی سعی می کند به تمام بخش های زبان انگلیسی بپردازد نه فقط به گرامر. صحبت کردن (حتی با خودتان) معجزه می کند. سایت های زیادی وجود دارند که شما می توانید آنجا با بومی های زبان هدف به صورت آنلاین صحبت کنید یک نمونه از آن italki است، و یکی از نرم افزار های خوب برای این کار Skype است. این طبیعی است که شما بعضی اوقات کسی را ندارید که باهاش صحبت کنید، در چنین مواقعی با خودتان صحبت کنید، شاید این کار کمی عجیب باشد، ولی حتی همین اثرات بسیار چشمگیری بر سطح زبان شما خواهد داشت. برای این کار می توانید مثلا یک داستان انگلیسی را بخوانید و سپس خلاصه ای از آن را به زبان انگلیسی برای خودتان تعریف کنید یا اتفاقی را که در گذشته برای شما تفاق افتاده را برای خود به انگلیسی تعریف کنید… در حین رفت و آمد به فایل های صوتی زبان گوش کنید در صورتی که وقت زیادی را صرف رفت و آمد می کنید می توانید به فایل های صوتی زبان گوش دهید.

روش دیگر(که بسیار مناسب به نظر می رسد) این است که هر شب مدت ۵ دقیقه برنامه اخبار انگلیسی را ضبط کنید. سپس چندین بار به مطلب ضبط شده گوش کنید. هر بار که به مطلب گوش می کنید باید فقط به یک مورد خاص توجه کنید. مثلا بار اول سعی کنید فقط افعال را بشنوید(دقت کنید که در این مرحله دانستن معنی عبارات شنیده شده هدف نیست) باردوم سعی کنید فقط حروف اضافه را بشنوید.دفعه بعد به اسامی خاص توجه کنید.بعد به صفتهاو…به همین ترتیب این فعالیت را دنبال کنید و در آخرین مرحله یک بار دیگر گوش کنید و به معنی و مفهوم هم توجه کنید. و سپس کلماتی را که مبهم هستند چندین مرتبه دیگر گوش کنید.این کاررا باید هرروز یا هرشب به طور مداوم و در زمان معین انجام دهید.این فعالیت را می توانید فقط در ۲۰ دقیقه به انجام برسانید.البته همان طور که گفته شد باید با صبروحوصله این کاررا ادامه دهید.پس از مدت کوتاهی نتایج شگرف آن را خواهید دید و توفیقتان در امر یادگیری باعث شگفتی دیگران و حتی خود شما خواهد شد! صبور باشید شاید شما در ابتدای راه یادگیری یک زبان وقتی که برای مثال یک فیلم را تماشا می کنید و تعدادی انگشت شماری از لغات آن فیلم را متوجه می شوید احساس کنید که زبانتان خوب نیست و یک احساس نا امیدی به شما دست دهد. این طبیعی است که شما در ابتدا دانش زبانی بالایی نداشته باشید و همه کسانی که یک زبان خارجی را یاد گرفته اند از صفر شروع کردند، یادگیری یک زبان کمی زمان بر است. بنابراین صبور باشید و هرگز و هیچ وقت احساس نا امیدی نکنید. و در آخرباید مد نظر داشت که هیچ یک از روشهای فراگیری و یادگیری لغات زبان انگلیسی کامل نیستند و هر کدام نقاط ضعف و قوت خاص خود را دارند. پس بهترین راه برای یادگیری این است که همه این روشهای یادگیری زبان انگلیسی را با هم تلفیق و ادغام کنید.

منابع:مجله اینترنتی حنانه

mehcom.com

زبان امید


سفارش فایل های درسی و آموزشی به همراه محتوای آموزشی در زمینه ی شیمی
برای دبیران، دانشجویان و دانش آموزان
و انجام پروژه های شیمی مانند:
ساخت پاورپوینت شیمی
تایپ پروژه های شیمی
طراحی کاور و قالب های شیمی
برای اطلاعات بیشتر در زمینه انجام پروژه های شیمی به بخش "فریلنسر شیمی" مراجعه کنید.

=
نویسندگان