دانش بلاگ(آموزش شیمی)
آشنایی با رشته شیمی به همراه جزوه و فایل های آموزشی

اولین توصیه برای درست درس خواندن این است که با خستگی شروع به درس خواندن نکنید و با خیالی آسوده استراحت کنید اگر زمان شما اجازه می دهد به منظور تجدید قوا، یک روز کامل را به استراحت بگذرانید. با این کار ممکن است احساس عذاب وجدان کنید و مرتبا با خود بگوئید: باید امروز را هم درس می خواندم و زمان گرانبهایی را که به استراحت تخصیص داده اید، با استرس سپری کنید. اما همانطور که در بالا اشاره شد، فراموش نکنید که در حالت استرس مغز اطلاعات جدید را جذب نمی کند. یک روز را به فراغت بگذرانید و احساس بدی از درس نخواندن خود نداشته باشید. وضعیت جسمی خود را در نظر بگیرید در زمان هایی که خسته، عصبانی، حواس پرت و شتاب زده هستید درس نخوانید. زمانی که مغز انسان در حالت آرامش است، مانند یک اسفنج اطلاعات را جذب می کند، برعکس زمانی که استرس دارید، تلاش شما برای یادگیری بی فایده است، زیرا در چنین حالتی مغز اطلاعات را دفع می کند.

هیچ گاه در زمانی که فکر شما به چیزهای دیگری مشغول است، خود را مجبور به درس خواندن و یادگیری نکنید، این کار چیزی جز اتلاف وقت نیست. درس ها را در همان روز مرور کنید زمانی که چیز جدیدی یاد می گیرید، سعی کنید در همان روز نکات مهم را دوره کنید. با گذشت چند روز، برای یادآوری آن مطالب به تلاش بیشتری نیاز خواهید داشت. به هر حال یک مرور سریع در انتهای روز، باعث ماندگاری بیشتر در مغز و یادآوری آسان تر مطالب خواهد بود. 

تحقیق انرژی بادی و ساخت نیروگاه بادی

مرحله به مرحله پیش بروید ممکن است باور نداشته باشید که همیشه از کل به جزء و از بزرگ به کوچک رسیدن، روش کارایی در امر یادگیری در سنین مختلف است. در زمان درس خواندن ابتدا سعی کنید یک درک کلی از مطلب داشته باشید سپس وارد جزئیات شوید، با این روش امکان موفقیت شما بیشتر می شود. محیطی مناسب برای درس خواندن فراهم کنید همیشه فراهم کردن محیط مناسب برای درس خواندن را در اولویت اول قرار دهید. به طور مثال اگر به سکوت احتیاج دارید، تمام سعی تان را برای ایجاد یک مکان دور از سر و صدا برای موفقیت در درس خواندن، به کار بگیرید. میزان خستگی مغزتان را در نظر داشته باشید کاملا طبیعی است که گاهی مغز انسان در اثر خستگی، مطالب را فراموش می کند، این امر هرگز بدان معنا نیست که شما آدم کودنی هستید، به جای عصبانی شدن، سعی کنید چنین حالتی را پیش بینی کنید و با آن کنار بیایید. تصور کنید که مغز شما لایه های اطلاعات را به ترتیب روی هم می چیند، با قرار گرفتن اطلاعات جدید در سطوح بالا، اطلاعات لایه های پایین تر کهنه شده و به آسانی قابل دسترسی نخواهند بود، بنابراین به فراخوانی شما دیرتر جواب می دهند، مرور کردن تنها روش جلوگیری از چنین پیشامدی است.

با برنامه ریزی مناسب، درس خواندن را به عادت تبدیل کنید عموما اگر ساعات مشخصی از روز را برای درس خواندن برنامه ریزی کنید، خیلی  زود به آن عادت خواهید کرد. بدون تخصیص ساعات مشخصی از روز، ممکن است هیچ گاه وقت درس خواندن پیش نیاید. یک روش مناسب برای این کار یادداشت کردن زمان در دفتر روزانه است، درست مثل اینکه از پزشک وقت گرفته اید، مثلا در دفتر یادداشت خود بنویسید : دو تا چهار بعد از ظهر درس خواندن هدف داشته باشید یکی از دلایل اصلی که باعث می شود افراد به اهداف خود نرسند این است که معمولا آنها را دست نیافتنی می پندارند. در صورتی که با برنامه ریزی و مدیریت صحییح می توان به کلیه اهداف خود دست یافت. کافی است سعی کنید فرق بین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را دریابید، اهداف بلند مدت را مانند یک رویا در ذهن بپرورانید و نگه دارید، در عین حال فعالیت های روزانه زندگی را به اهداف کوتاه مدت اختصاص دهید. ناامیدی دشمن یادگیری است افرادی که دائما خود را به دلیل کندی در یادگیری سرزنش می کنند، حتی اگر پیشرفتی مناسب و قوه یادگیری بالایی داشته باشند، همواره در استرس به سر می برند. در مقابل افرادی که به خود و سرعت یادگیری شان اطمینان دارند، حتی اگر از هوش و استعداد کمتری نسبت به گروه قبل برخوردار باشند، نتیجه کارشان بهتر است، زیرا این افراد انرژی خود را صرف نگرانی و حساسیت های بی مورد نکرده ، آهسته و پیوسته پیش می روند.

۴ قانون ساده برای کسب بهترین نتایج در امتحانات :

قانون اول: عوامل حواس پرتیتان را از خود دور کنید و محیط مخصوص و آرامی را در خانه، محل کار یا مدرسه‌تان، که می‌توانید در آن به خوبی تمرکز کنید، را انتخاب کرده و فقط در همان نقاط درس بخوانید و حتما جایگاهی مختص این کار برای خود داشته باشید.

قانون دوم: زمانتان را به بازه های کوتاه ولی مفید تقسیم‌بندی کنید. بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان (خصوصا در روزهای پایانی قبل از امتحان) زمانی طولانی را بدون وقفه به مطالعه اختصاص می‌دهند و سعی می‌کنند در طی آن حجم زیادی از اطلاعات را به خاطر بسپارند که در حقیقت چنین کاری آن هم به این شیوه غیر ممکن است. شما باید در بازه‌های کوتاه پانزده الی چهل و پنج دقیقه ای و با تمرکز کامل درس بخوانید تا تلاشتان موثر واقع شود. سپس بعد از یک بازه‌ی مفید درس خواندن (که طول آن را شما و با توجه به توانتان می‌بایست تایین کنید) باید خود را عادت بدهید که  ابتدا به پیاده روی یا یک فعالیت ورزشی کوتاه در حد ده الی بیست دقیقه بپردازید و پس از آن دوباره سراغ کتاب‌ها و بازه‌ی دوم درس خواندنتان بروید. با این کار نه تنها بازه‌ی دوم موثرتری خواهید داشت بلکه باعث می شوید مطالبی که پیش از آن به خاطر سپردید نیز وارد ضمیر نا‌خود‌آگاه‌تان شده و در ذهنتان ماندگارتر شوند.

قانون سوم: در ساعات اولیه روز (صبح ها) درست زمانی که ذهن، بدن و روحیه‌ی تازه‌تر و سرحال تری دارید درس بخوانید. اگر تحصیل و درس خواندن‌تان برای شما حائز اهمیت است چرا باید آن را به ساعات پایانی روز زمانی که احساس خستگی دارید و توان یادگیری‌تان به شدت پایین است موکول کنید؟

قانون چهارم: درس خواندن نیز مثل هر دیسیپلین(نظم) دیگری در زندگی برای اثر بخشی احتیاج به یک رویکرد مصمم و نظم دهی کلی از جانب شما دارد. در نتیجه لازم است در کنار آن به رژیم غذایی، استراحت، ورزش و سلامت کلی خود اهمیت دهید. اگر دائما مشغول خوش گذرانی و مصرف فست فودها هستید و در هر ساعتی از شبانه روز که بخواهید به خواب می روید نباید منتظر نتایج خوبی باشید. شما مشغول یادگیری هستید و این امر ابتدا مستلزم پرورش یافتن بدن، ذهن و روح شما است تا قادر باشید از بالاترین ظرفیت خود در این راه بهره گیرید. این را به یاد داشته باشید که شما تنها برای پاس کردن امتحانات درس نمی‌خوانید، بلکه میخواهید سطح دانش خود را بالا ببرید

 

منبع : مجله اینترنتی حنانه

باشگاه کتاب حکمت

گروه روانشناسی طرحواره


سفارش فایل های درسی و آموزشی به همراه محتوای آموزشی در زمینه ی شیمی
برای دبیران، دانشجویان و دانش آموزان
و انجام پروژه های شیمی مانند:
ساخت پاورپوینت شیمی
تایپ پروژه های شیمی
طراحی کاور و قالب های شیمی
برای اطلاعات بیشتر در زمینه انجام پروژه های شیمی به بخش "فریلنسر شیمی" مراجعه کنید.

=
نویسندگان